Ministar rada Rasim Ljajić predložiće Vladi da se minimalna cena rada poveća sa sadašnjih 90 na 95 dinara. Time bi minimalna plata bila povećana za oko 800 dinara na 16.500 dinara. Posle prošlonedeljnog sastanka Socijalno-ekonomskog saveta na kome nije bilo dogovora poslodavaca i sindikata, nema pomaka, te će predložiti da Vlada odredi minimalnu cenu rada.Sindikat je na sastanku insistirao da minimalna cena bude 100 dinara odnosno da minimalna mesečna zarada bude 17.400 dinara, dok su poslodavci navodili da se "ne bi protivili ako bi bila 93 dinara".
Ministar rada Rasim Ljajić predložiće Vladi da se minimalna cena rada poveća sa sadašnjih 90 na 95 dinara.
Time bi minimalna plata bila povećana za oko 800 dinara na 16.500 dinara.
Ljajić je rekao da posle prošlonedeljnog sastanka Socijalno-ekonomskog saveta na kome nije bilo dogovora poslodavaca i sindikata, nema pomaka, te će predložiti da Vlada odredi minimalnu cenu rada.
Sindikat je na sastanku insistirao da minimalna cena bude 100 dinara odnosno da minimalna mesečna zarada bude 17.400 dinara, dok su poslodavci navodili da se "ne bi protivili ako bi bila 93 dinara".
"Mislim da je 95 dinara kompromisno rešenje koje ekonomski može biti održivo i koje je socijalno odgovorno", rekao je Ljajić.
Predsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković rekao je da je Unija poslodavaca saglasna i sa predlogom da minimalna cena rada bude 95 dinara po satu, ali da se sa tim iznosom ne slažu sindikati koji traže 100 dinara po satu. Prema rečima Atanackovića, sada je sve na ministru rada koji će Vladi predložiti 95 dinara, iako se Ministarstvo finansija izjasnilo da je prihvatljivo 93 dinara.
Savez samostalnih sindikata Srbije ne odustaje od zahteva da se minimalna cena rada po satu poveća sa sadašnjih 90 na 100 dinara, kaže predsednik tog sindikata Ljubisav Orbović.
"Za nas je neprihvatljivo da minimalna mesečna zarada bude manja od 17.400 dinara, koliko bi iznosila ako bi najniža cena radnog sata bila 100 dinara", kazao je Orbović.
On je rekao da je što se tiče odluke o ceni rada sada sve u rukama Vlade, pošto su na prošlonedeljnoj sednici Socijalno-ekonomskog saveta predstavnici sindikata bili u manjini i njihov zahtev nisu podržali predstavnici Ministarstva finansija i poslodavaca.
Orbović je podsetio da će Savez samostalnih sindikata zbog lošeg materijalnog položaja zaposlenih organizovati seriju štrajkova u Srbiji. Već su održani protesti u Boru i Kruševcu, a 22. oktobra planirano je okupljanje u Novom Sadu.